wtorek, 8 grudnia 2015

ZOSTALIŚMY DOCENIENI! PISZĄ O NAS!

ŹRÓDŁO:http://www.powiatleczynski.pl/aktualnosci,show,3841,podsumowanie-alertu-ekologicznego-20142015.html

Podsumowanie Alertu Ekologicznego 2014/2015

27 listopada odbyło się podsumowanie V Edycji Powiatowego Alertu Ekologiczno – Zdrowotnego, organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Łęcznej i Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Łęcznej w ramach działania „Edukacja Ekologiczna w Powiecie Łęczyńskim w 2015 r."
Zadanie to jest finansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Łęcznej pochodzących z tytułu wpływów za korzystanie ze środowiska oraz w współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. 

Starostwo Powiatowe w Łęcznej na realizację ww. działania pozyskało środki finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie i dlatego możliwy był zakup nagród rzeczowych za ponad 10 tys. zł. Ponadto Wójt Gminy Puchaczów nagrodził swoje szkoły dodatkowymi nagrodami rzeczowymi. 

Głównym celem działań Alertowych jest propagowanie wśród młodzieży świadomości ekologicznej, działań prozdrowotnych oraz idei wolontariatu.
W tegorocznej edycji udział wzięło 17 placówek oświatowych z terenu powiatu. W szkołach uczestniczących w Alercie prowadzono działania na rzecz dziedzictwa przyrodniczo- kulturowego, działania społeczne, podejmowane były działania na rzecz współpracy z ze społecznością lokalną poprzez pomoc osobom potrzebującym, edukację zdrowotna prowadzone były przez cały rok szkolny 2014/2015. W szkołach uczestniczących w alercie działało 26 kół ekologiczno- przyrodniczych oraz 51 kół ukierunkowanych na działalność prozdrowotną. Na przełomie maja i czerwca br. komisja w skład której weszli przedstawiciele organizatorów oceniła całość działań prowadzonych w poszczególnych placówkach. Ocena była skrupulatna i szczegółowa o czym najlepiej przekonali się koordynatorzy działań, ponieważ to ich zadaniem było m.in. zebranie, usystematyzowanie i przekazanie komisji wszystkich informacji o przeprowadzonych w szkole w ramach alertu: konkursach, akademiach, wystawach, happeningach, akcjach, inicjatywach, zbiórkach, wycieczkach, a także przygotowanie kronik alertowych, itp. itd. Oceny dokonano na podstawie regulaminu konkursu i zgodnie z wcześniej opracowanymi zasadami punktacji. 

Laureatami V edycji Alertu Ekologiczno-Zdrowotnego zostali: 
Kategoria: szkoły podstawowe: 
1. Szkoła Podstawowa w Nadrybiu, gm. Puchaczów – 175 pkt
2. Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki ul. Szkolna 3, Łęczna – 170 pkt
Szkoła Podstawowa Nr 4 ul. Jaśminowa 6, Łęczna – 170 pkt
3. Szkoła Podstawowa w Ostrówku, gm. Puchaczów – 168 pkt
Szkoła Podstawowa w Piasecznie, gm. Ludwin – 168 pkt 
4. Szkoła podstawowa w Cycowie, gm. Cyców – 159 pkt
5. Szkoła Podstawowa Puchaczowie, gm. Puchaczów – 158 pkt
6. Szkoła Podstawowa w Zezulinie, gm. Ludwin – 147 pkt 
7. Szkoła Podstawowa w Ludwinie, gm. Ludwin – 136 pkt
8. Szkoła Podstawowa w Dratowie, gm. Ludwin – 135 pkt
Szkoła Podstawowa w Garbatówce, gm. Cyców – 135 pkt
9. Szkoła Podstawowa w Milejowie, gm. Milejów – 134 pkt 
Szkoła Podstawowa w Jaszczowie, gm. Milejów – 134 pkt 
10. Szkoła Podstawowa w Januszówce, gm. Spiczyn – 133 pkt

Kategoria: gimnazja – nie oceniano.
Kategoria: szkoły ponadgimnazjalne

1. I Liceum Ogólnokształcące ul. Szkolna 3, Łęczna - 122 pkt 
2. Zespół Szkół nr 2 ul. Partyzancka 62, Milejów – 122 pkt 
Kategoria: szkolne ośrodki wychowawcze 
1. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Podgłębokiem, gm. Cyców – 125 pkt 

Zwycięzcami zostały wszystkie szkoły, niezależnie od ilości uzyskanych punktów (różnice w punktacji są naprawdę niewielkie). Różnorodność prowadzonych działań, ich ilość, przychylność dyrekcji, zaangażowanie nauczycieli, dzieci i młodzieży, a także udział i pomoc rodziców to wielki sukces każdej placówki uczestniczącej w alercie. 
Szkoły zgłoszone do alertu realizowały liczne nieobowiązkowe programy i akcje ekologiczne i prozdrowotne. W tym miejscu należy zaznaczyć duże zaangażowanie placówek oświatowych w działalność na rzecz ochrony przyrody, kształtowanie środowiska naturalnego praz promowania zdrowego stylu życia wśród społeczności lokalnej.

Ponadto komisja alertowa oceniła kroniki dokumentujące działania alertowe. Podczas oceny kronik wzięto pod uwagę estetykę wykonanej pracy, kreatywność w dokumentowaniu zdarzeń, wkład pracy uczniów w redakcją kroniki, zastosowane rozwiązania plastyczne.
Oceniono łącznie 8 kronik przygotowanych przez uczniów i nauczycieli placówek oświatowych uczestniczących w V edycji alertu powiatowego.


Na szczególne wyróżnienie zasługują kroniki przygotowane przez: Szkołę Podstawową w Garbatówce, Szkołę Podstawową w Piasecznie, Szkołę Podstawową w Puchaczowie, Szkołę Podstawową w Ostrówku, Szkołę Podstawową w Nadrybiu, Szkołę Podstawowa Nr 2 w Łęcznej, Szkołę Podstawową w Ludwinie.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje kornika Szkoły Podstawowej w Piasecznie, wykonana w sposób bardzo skrupulatny, estetycznie i starannie.
Kronika Szkoły Podstawowej w Garbatówce to kronika opracowana przez samych uczniów z bardzo piękną okładką przedstawiającą twarz wykonaną z tworzyw sztucznych (nakrętek, folii i innych tworzyw sztucznych).
Pozostałe wyróżnione kroniki cechuje duża estetyka, ciekawe rozwiązania plastyczne oraz materiały wykorzystane do wykonywania kronik.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz